Відеоколоноскопія, як найбільш ефективний метод діагностики та профілактики колоректального раку
Рак товстого кишківника (колоректальний рак) є однією з найчастіших причин смертності у розвинених країнах, і частота колоректального раку з інвазією у підслизову основу щорічно зростає. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі реєструється більше 500 тисяч випадків колоректального раку на рік.
Тому актуальним є раннє виявлення колоректального раку з адекватною оцінкою глибини його інвазії. Дуже важливо виявляти злоякісні новоутворення товстої кишки до моменту проростання у підслизову основу, що дасть змогу їх радикально видаляти ендоскопічними органозберігаючими методами.
Сучасні ендоскопи забезпечують високу роздільну здатність та можливість збільшення зображення, що у поєднанні з технологією FICE, NВI та методиками хромоендоскопії дозволяє чітко візуалізувати найменші ураження слизової оболонки, визначити глибину інвазії на ранній стадії раку товстої кишки, в простий і швидкий спосіб вивчити їх особливості, провести детальний аналіз морфологічної архітектоніки рельєфу та капілярного малюнка. Результати, отримані за допомогою комбінації класичної колоноскопії зі збільшенням та спектрального аналізу FICE, є важливим чинником у виборі методу лікування.
Ризик раку упродовж 5 років після колоноскопії з негативним результатом низький. Невеликі (менше 1 см) тубулярні аденоми трапляються дуже часто. Тільки у незначній частині у них виникають додаткові генетичні порушення, що призводять до їх подальшого росту, зміни структури і малігнізації. Поширеними, або клінічно значущими вважаються аденоми розмірами 1,0 см і більше, які містять вільозні структури або ділянки дисплазій високого ступеня. Зусилля щодо профілактики колоректального раку нині зосереджено на вчасному виявлені і видаленні саме «поширених» аденом.
Показання до діагностичної колоноскопії:
-
Профілактично рекомендована усім особам віком понад 45 років (скринінг захворювань, насамперед - пухлин).
-
Обтяжена спадковість (наявність захворювань кишківника, насамперед онкологічних, у близьких родичів).
-
Раннє виявлення та своєчасне видалення доброякісних поліпів і злоякісних пухлин на початкових стадіях.
-
Залізодефіцитна анемія невизначеної етіології.
-
Схуднення з незрозумілої причини.
-
Патологічні виділення з прямої кишки (слиз, кров, прихована кров тощо).
-
Часті проноси нез’ясованої етіології, хронічні закрепи, чергування проносів та закрепів.
-
Утворення у проекції кишківника, що пальпується при обстеженні живота.
-
У межах комплексного обстеження перед виконанням хірургічних втручань на органах черевної порожнини.
-
Стан після операції на кишківнику з метою динамічного спостереження (контрольний огляд).
-
Виявлені у процесі променевого дослідження (КТ, МРТ, іригоскопія) клінічно вагомі зміни (дефекти наповнення, стриктура тощо.
Скринінг пухлин товстої кишки та контрольні огляди їх видалення.
-
Скринінг з метою виявлення пухлин товстої кишки у безсимптомних пацієнтів зі звичайним рівнем ризику.
-
Огляд всієї товстої кишки з метою виявлення синхронного раку (неопластичних поліпів у хворих з операбельним раком або неопластичними поліпами товстої кишки).
-
Для видалення синхронних неоплазій під час або відразу після радикальної операції з приводу раку, з наступною колоноскопією через 3 роки, надалі – кожні 3 – 5 років з метою виявлення метахронного раку.
-
Контрольні огляди після видалення непластичних поліпів – кожні 3 – 5 років.
-
Пацієнти з обтяженим сімейним анамнезом (рак у близьких родичів): Вроджений неполіпозний колоректальний рак; колоноскопію проводять кожні 2 роки, починаючи з 25-річного віку, або на 5 років раніше від наймолодшого віку, в якому був виявлений колоректальний рак. Щорічні колоноскопії повинні починатися з 40-річного віку. Спорадичний колоректальний рак у віці < 60 років; колоноскопію проводять кожні 5 років, починаючи з віку на 10 років меншого від віку виявлення раку в родича або кожні 3 роки вразі виявлення аденоми.
-
Пацієнтам з виразковим пан колітом або хворобою Крона тривалістю понад 8 років чи лівобічним колітом тривалістю понад 15 років виконують колоноскопію з біопсією кожні 1 – 2 роки з метою виявлення дисплазій.
Рекомендації після проведеної колоноскопії
-
Споживати їжу можна не раніше ніж через 2 години після процедури. Розпочинати треба з рідкої їжі, невеликими порціями (200 – 300 мл), обмежити вживання сирих фруктів, овочів, солодощів, чорного хліба.
-
У випадку виявлення патології кішківника пацієнтові слід звернутися до профільних спеціалістів (гастроентеролога, проктолога) для лікування та спостереження.
Що треба знати про колоректальний рак
-
Помічено зв’язок раку товстої кишки з характером харчування. Їжа, бідна на рослинні волокна, овочі і фрукти, з підвищеним вмістом білків та жирів тваринного походження сприяє появі цього захворювання.
-
Вважається, що продукти обміну білків (триптофан) є канцерогенним.
-
Жирна їжа сприяє підвищенню рівня жовчних кислот, які під впливом мікрофлори кишок (особливо анаеробних бактерій) утворюють стимулятори пухлинного росту (азоредуктаза та інші).
-
Певну канцерогенну дію мають самі жовчні кислоти (ризик зростає після холецистектомії).
-
Канцерогенну дію виявлено в домішках, використовуваних як консерванти продуктів харчування. Має значення тривалість контакту канцерогену з епітелієм кишок, що залежить від кишкового пасажу. Куріння і алкоголь збільшують ризик захворювання.
-
Деякі продукти харчування містять природні речовини з антиканцерогенними властивостями, до них зараховують каву і червоне вино.
Нині загальновизнаною є точка зору, що переважна більшість випадків колоректального раку (понад 95%) розвивається з аденоми, тому клінічна значущість аденоматозних поліпів зумовлена їх злоякісним потенціалом.
Хочете отримати якісне, повне ендоскопічне обстеження, ефективно і безпечно вирішити Вашу внутрішню проблему? Ми Вам допоможемо це зробити на високому професійному та сучасному рівні! Записатися на прийом Ви можете за телефоном 097 63 50 262.
096-133-61-88 - Кіосов Олександр Михайлович;
066-144-65-44 - Гулевський Сергій Миколайович;
067-385-18-86 - Любомирський Антон Олександрович.
Залишити відгук