25 травня - Всесвітній день щитоподібної залози
Щороку 25 травня відзначають Всесвітній день щитовидної залози. Метою проведення цього дня є інформування суспільства про значення щитовидної залози для нашого здоров’я, підвищення обізнаності, щодо її патології.
Захворювання щитовидної залози є, мабуть, одними з найпоширеніших ендокринних захворювань у світі, поступаючись лише цукровому діабету. Давайте розберемось, що це за залоза і чому саме їй приділяється стільки уваги.
-
Щитовидна залоза – непарний орган, розташований на передній поверхні шиї, складається з двох часток, розмір кожної з яких не перевищує дистальної фаланги великого пальця руки. Здавалося б така маленька залоза, але вона має значний вплив на здоров’я людини.
-
Гормони щитоподібної залози (ЩПЗ) контролюють швидкість обміну речовин; регулюють роботу серцево-судинної системи; забезпечують адекватну реакцію нервової системи на зовнішні подразники; відіграють важливу роль в регуляції роботи репродуктивної системи; під час вагітності відповідають за розвиток та дозрівання плоду.
-
Ключову роль в роботі щитовидної залози відіграє надходження мікроелементів з їжею та водою. Йод є структурним елементом, що використовується в синтезі гормонів ЩПЗ. З метою профілактики дефіциту цього мікроелементу були розроблені державні програми з додаткової йодації продуктів харчування, що дозволили суттєво знизити розповсюдженість патології ЩПЗ.
-
Схильність до розвитку патології щитовидної залози, за звичай, передається спадково. Жінки в 5 разів частіше страждають на патологію ЩПЗ.
-
У разі виникнення ядерної аварії надходження в організм радіоактивного йоду може збільшувати ризик розвитку раку щитовидної залози (папілярного, фолікулярного варіантів). Чим молодша людина на момент опромінення, тим вищий ризик розвитку у неї раку щитовидної залози в подальшому. Екстрена йодна профілактика належить до термінових заходів запобігання ранньої фази радіаційної аварії. Слід зазначити, що дана міра проводиться тільки після виникнення катастрофи та офіційного сповіщення населення!!!
-
ЩПЗ потребує комплексного обстеження. При ультразвуковому дослідженні проводиться оцінка розмірів, структури та наявності чи відсутності додаткових утворень в проекції щитовидної залози. В той час як лабораторне визначення гормонів дає можливість оцінити функціональний стан залози. Крім того існує ряд лабораторних маркерів, що дозволяють уточнити причину появи тих чи інших змін в структурі залози.
На базі навчально-наукового медичного центру «Університетська клініка» ЗДМФУ Ви зможете отримати консультацію лікаря-ендокринолога. За необхідності пройти комплексне обстеження з використанням новітнього обладнання. Визначення рівня гормонів проводиться за допомогою сучасного імунохемілюмінесцентного автоматичного аналізатору Immulite 1000 Siemens (США). Ультразвукове дослідження (УЗД) ЩПЗ виконують досвідчені лікарі на апараті експертного класу (General Electric LOGIQ C5 Premium, США). За наявності показань Ви зможете пройти тонкоголкову аспіраційну біопсію вузлів щитоподібної залози під контролем УЗД (апарат MyLab Gamma, Італія) з подальшим цитологічним дослідженням отриманого матеріалу (за системою TBSRTC (The Bethesda System For Reporting Thyroid Cytopathology)). За результатами комплексного обстеження лікарем-ендокринологом буде розроблено індивідуальний план лікування та спостереження.
Запис на прийом до ендокринолога Майстрович Ярослави Юрійовни можливий через систему www.helsi.me, або за телефоном (068) 331-59-57.
Тонкоголкова аспіраційна біопсія (ТАПБ) вузлів щитовидної залози проводиться за попереднім записом за телефоном (096) 14-69-228.
25.05.2023