14 лютого - Міжнародний день обізнаності про пороки серця.
Вади серця – одна з основних причин смертності серед хворих всіх вікових груп із-за розвитку серцевої недостатності та інших ускладнень, незважаючи на значні успіхи у своєчасній діагностиці та лікуванні цієї патології.
Наразі відмічається тенденція до зростання частоти вроджених вад серця (ВВС), особливо в розвинених країнах світу, що, на думку багатьох вчених, по’язано з посиленням дії на людину несприятливих чинників навколишнього середовища, які діючи на організм плоду, викликають формування вад розвитку. Найуразливішою при цьому виявляється серцево-судинна система плоду, що забезпечує його гемодинаміку з ранніх стадій розвитку організму.
Близько 90% вроджених вад серця виникають унаслідок поєднаної дії спадкових чинників і факторів навколишнього середовища, хромосомнними аномаліями обумовлено близько 8% випадків і тільки 2% формуються внаслідок дії чинників навколишнього середовища (фізичних, хімічних, біологічних тератогенів). До ушкоджуючих факторів зовнішнього середовища, що сприяють формуванню ВВС, відносяться: дія іонізуючого випромінювання, алкоголю, деяких лікарських препаратів (солі літію, гормональні контрацептиви, ретинолова кислота, протисудомні препарати, препарати, які діють на ангіотензинову систему), інфекційні захворювання під час вагітності (краснуха).
Актуальною проблемою кардіоревматології в Україні є також набуті вади серця, на які страждає близько 0,5 – 1% населення. Не дивлячись на значні успіхи у профілактиці їх розвитку і ранній діагностиці, за частотою серед дорослого населення вони посідають третє місце після гіпертонічної хвороби, ІХС та істотно впливають на обмеження і втрату працездатності населення країни. Ревматизм є причиною набутих вад серця у 90% випадків, які можуть сформуватися у осіб молодого і середнього віку, що і визначає актуальність цієї патології, оскільки у більшості хворих відносно швидко розвивається серцева недостатність з обмеженням їх працездатності.
Отже для того, щоб зменшити виникнення такої тяжкої патології як вади серця і ускладення, до яких призводить ця патологія необхідно:
-
завчасно планувати вагітність, із попереднім визначенням і усуненням можливих шкідливих факторів на розвиток плоду;
-
здійснювати вчасну санацію вогнищ інфекції;
-
проводити профілактику і лікування атеросклерозу, кальцінуючої хвороби серця, гіпертонічної хвороби;
-
своєчасна діагностика і хірургічна корекція діагностованих вад серця.
В Університетській клініці Ви зможете отримати консультацію кардіолога, ревматолога з питань профілактики і лікування вад серця за попереднім записом в реєстратурі поліклініки (061) 764-13-53.
14.02.2020