Регистратура поликлиники : 764-13-53
Консультации профессоров : 764-79-44
Диагностич. центр Здоровья : 764-21-25

  Тримай нормальний тиск змолоду

   

  Проблема артеріальної гіпертензії особливо актуальна для нашого населення. За статистичними даними, на неї страждає 25 відсотків дорослих. Особливо вражає ця хвороба людей віком 40-45 років, але є випадки захворювання навіть серед 18-20-літніх. Чому ж гіпертонія молодшає? І які особливості її лікування у молодому віці? На ці та інші запитання відповідає лікар-кардіолог, кандидат медичних наук, доцент кафедри сімейної медицини, терапії та кардіології факультету післядипломної освіти Запорізького державного медичного університету Світлана Петрівна Пахомова:

  Чим загрожує гіпертонія?

  Підвищений артеріальний тиск спричиняє ризик смерті і сприяє багатьом ускладненням. Хворі на гіпертонію, у порівнянні з особами із нормальним тиском, мають у сім разів більшу частоту виникнення інсульту, у шість разів - серцевої недостатності, у чотири рази - ішемічної хвороби серця, удвічі - розвитку ураження периферичних артерій. Інсульт та інфаркт міокарда виникають не тільки в осіб похилого віку, а й у працездатного населення у віці до 40-45 років. Той факт, що пацієнт вижив після першого інсульту, не гарантує збереження його життя протягом наступних років. Водночас своєчасна діагностика та лікування гіпертензії дозволяють знизити ризик фатальних ускладнень та зберегти життя хворому.

  У курців тиск найвищий.

  Розвиток гіпертонії пов'язаний, насамперед, із способом життя. Істотно впливають на появу хвороби психогенні причини. У 30-50 відсотків людей хвороба зумовлена спадковістю. Якщо молоді люди палять (особливо жінки), зловживають алкоголем з підліткового віку, часто вживають пиво, енерготоніки, наркотичні речовини, анаболіки для нарощування м'язів, то мають шанс заробити гіпертонію на 10-20 років раніше, ніж їхні батьки. Додайте сюди безсонні ночі за комп'ютером, недостатні фізичні навантаження. Підвищують артеріальний тиск також препарати для зниження маси тіла, оральні контрацептиви. Зазначу, що паління викликає миттєве підвищення артеріального тиску та частоту серцевих скорочень, які зберігаються більше, ніж 15 хвилин після викуреної сигарети. Після 20 сигарет п'ять годин на добу курець додатково матимете підвищений тиск.

  Загроза для вагітності.

  Причиною підвищення АТ у молодих можуть бути і вторинні гіпертензії, пов'язані із захворюваннями нирок, ендокринними порушеннями, аномаліями розвитку судин та ін. Також артеріальний тиск підвищується у 5-15 відсотків жінок під час вагітності. Якщо після пологів артеріальний тиск не нормалізувався, необхідно без зволікань звернутися до лікаря. Жінки, які вже мали підвищений тиск до вагітності, повинні пройти ретельне обстеження та лікування, щоб народити здорову дитину. У дитини, яка народжується з малою вагою, особливо хлопчиків, існує ризик у дорослому віці захворіти на артеріальну гіпертензію.

  Молодь лікується неохоче.

  Важливе значення у лікуванні молодих осіб має модифікація способу життя: зниження маси тіла, особливо жиру живота, збільшення фізичної активності, зменшення вживання солі, алкоголю, додавання до раціону солей калію, магнію, збільшення в їжі овочів та фруктів, уникнення стресів. Медикаментозне лікування не відрізняється від інших вікових груп. Здоровий спосіб життя сприяє нормалізації артеріального тиску та підвищує ефективність ліків.

  Але слід пам'ятати, що лікування гіпертонії - процес тривалий. А пацієнти, навіть ті, хто поінформований про свою хворобу, не дуже охоче лікуються, мовляв, "я ще молодий, щоб приймати ліки" або "навіщо себе труїти" та інше. Тим часом, не лікуючись, вони погіршують якість свого життя: окрім головного, серцевого болю, серцебиття, задишки, нерідко з'являється й депресивний стан, огортає неспокій, тривога, можуть виникнути ускладнення в інтимних стосунках. Слід відмовитись від паління, екстриму тощо.

  Підкаже талія.

  Основною причиною розвитку артеріальної гіпертонії до 50 років є метаболічний синдром. Він починається зі збільшення об'єму талії (в європейців - більше 94 см у чоловіків та 80 см у жінок). Якщо у крові підвищується вміст тригліцеридів або знижується показник корисного холестерину - ліпопротеїди високої щільності, або порушився вуглеводний баланс, виникають передумови для розвитку артеріальної гіпертензії, цукрового діабету. При поєднанні абдомінального ожиріння з двома із перелічених факторів виникає стан метаболічного синдрому. Про нього свідчить велике "черевце" у досить молодих чоловіків.

  Арифметика ртутного стовпчика.

  Артеріальний тиск, незалежно від віку та статі, не повинен перевищувати цифри 140/90 мм ртутного стовпчика. Якщо у людини протягом чотирьох тижнів два-три рази у різні дні реєструється підвищений тиск, можна діагностувати артеріальну гіпертензію. Оптимальний артеріальний тиск - 120/80 мм рт. ст.

  Хворі на артеріальну гіпертензію особливо повинні слідкувати за своїм тиском. Якщо у пацієнта цукровий діабет, артеріальна гіпертензія високого або дуже високого ризику, а також є клінічне ускладнення (інсульт, інфаркт міокарда, порушена функція нирок), рівень АТ має бути нижче 130/80 мм рт. ст. Якщо пацієнт переніс інфаркт міокарда і має тиск 140-150/90, це є небезпечним.

   

  Допоможе університетська клініка.

  Хворі на гіпертонію можуть безкоштовно проконсультуватися в навчально-науковому центрі "Університетська клініка", яка нещодавно відкрилася в обласному центрі як структурний підрозділ медичного університету. Клініка має два відділення, які займаються проблемою артеріальної гіпертензії: кардіологічне та центр метаболічних розладів. Насамперед, усім пацієнтам тут проводять обстеження: клінічне, лабораторне, інструментальне для уточнення причини, стадії та групи ризику. За необхідності здійснюється добовий моніторинг артеріального тиску. Але особи молодого віку іноді потребують більш ретельного обстеження: визначення гормонів, ультразвукового дослідження наднирників, доплерографії судин нирок та сонних артерій. Проведення тканинної доплерографії дає можливість визначити стан кровопостачання міокарда та нирок. Повноцінне обстеження дозволяє призначити індивідуальне сучасне лікування.

   

  Запис на консультацію до доцента Світлани Петрівни Пахомової за телефонм 764-79-44.

  Оставить отзыв

  Университетская клиника Запорожского государственного медицинского университета.

  Регистратура поликлиники :
  (061) 764-13-53 с понедельника по пятницу с 8.00 до 18.00.

  Запись на прием к профессорам ЗГМУ :
  (061) 764-79-44, (068) 98-42-344 и в каб.200 поликлиники с 8.00 до 15.30

  Диагностический центр Здоровья :
  (061) 764-21-25, (096) 14-69-228 с понедельника по пятницу с 8.00 до 17.00.

  Приемная директора :
  (061) 764-44-51, (066) 187-39-09 с понедельника по пятницу с 8.00 до 16.00.
  e-mail: klinikazgmu@ukr.net

  Адрес: 69063 г. Запорожье,
  ул. Академика Амосова, 83.
  Остановка транспорта
  "ул. Базарная"
  На карте

  Українською На русском